Lektury kulturalne: „międlenie wora”

Jako bezpartyjny czytacz słów trafiam w różne miejsca logosfery, która bywa również cyberprzestrzenna.

Dziś na przykład publicystyka na tematy kulturalne, dziedzina: wystawiennictwo dzieł sztuki, dobór artystów, traktowanie ich przez galerie.

Pisząca opisuje czcze dyskusje [?] jako „międlenie wora”. Cytat z kontekstem:

Podstawą funkcjonowania każdej takiej placówki, czy to szara nowa jama czy szary stary zamek, jest twórczość artystyczna. Bez niej nie byłoby tego rodzaju instytucji, żadnej galerii, “pracy w kulturze”, wystaw budujących wizerunek i prestiż miejsca, karier dyrektorskich, kuratorskich celebrytów i chwalenia się polską sztuką za granicą. Działalność tych kulturalnych maszyn bez artystycznego paliwa byłaby jakimś zardzewiałym, żałosnym, nikomu niepotrzebnym skrzypieniem złomu. Instytucje wystawiennicze stałyby bez artystów puste. I do tego, zdaje się, instytucje zmierzają, nie płacąc artystom za wykonaną pracę.

Banały, upierdliwe banały i międlenie wora…a jednak jakoś wszyscy o tym zapomnieli odwracając sytuację do góry nogami. Przyjęto bowiem, że prezentacja pod szyldem instytucji/galerii jest sama w sobie wielkim osiągnięciem dla artysty. Przyjęli to dyrektorzy “wyróżniający” zaproszeniem do wystawy i artyści czujący się nim “wyróżnieni”. Przyjęto też, że sam (wątpliwy często) “prestiż uczestnictwa” zaspokoi potrzeby artysty. Domaganie się zapłaty za pracę to już nie tylko fanaberia artysty, to ewidentne naciąganie instytucji na dodatkowe, nieprzewidziane w budżecie koszty. To wręcz działanie na jej niekorzyść! Przyjęto, w końcu, że to permanentne żerowanie na cudzej pracy artystycznej usprawiedliwione może być łatwo “niskim budżetem projektu”. W ten sposób tłumaczy się okradanie artystów.

Autorka: Laura Pawela. Źródło.

No cóż. Trzeba by poprosić podwórkowych chuliganów i szkolnych / falowych / więziennych dręczycieli słabszych o opis i pragmatykę owego działania, wymienność / synonimię czasowników we frazeologizmie i tak dalej. Sprawdzić w Sieci. Opisać drogi metaforyzacji znaczenia czasownika międlić (w gardle mnie ściska) w kontekście słowiańskich technik obróbki lnu itd. Ale…

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under frazeologia, język polski, Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s